سلامت نسل ها

سال دوم، ماه هفتم، هفته چهارم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال دوم، ماه هفتم، هفته چهارم نوپا

 


رشد و تکامل

 

بالا رفتن و افتادن

در این مرحله کودک نوپای ۱۹ ماهه شما از هماهنگی مناسب دست و چشم و نیز توانایی حفظ تعادل برخوردار است و با رشد و قدرت گرفتن ماهیچه های بازوها و پاها می تواند مهارت های حرکتی اش را با تلاش برای بالا رفتن تقویت کند. اینکه او چطور این مهارت های حرکتی را به کارخواهد گرفت، کاملا به شخصیت او بستگی دارد. امکان دارد در کسب تجربیات حرکتی کاملا محافظه کار باشد و یا برعکس مانند یک کوهنورد از هر چیزی که می بیند، از صندلی گرفته تا کانتر آشپزخانه، بالا برود.

بالا رفتن برای کودک به مثابه یک سرگرمی است اما در عین حال می تواند خطر آفرین هم باشد. قوانینی در این خصوص در نظر بگیرید و این قوانین را به صورت کاملا شفاف برای کودک شرح دهید. این قوانین مانع بالا رفتن کودک از وسایل نخواهد شد اما به شما کمک می کند تا در صورت لزوم مداخله کنید.

 به غیر از خطر افتادن کودک، خطر دیگری که او را تهدید می کند احتمال سقوط مبلمان و لوازم منزل از قبیل جالباسی، قفسه کتاب ها یا تلویزیون است. اگر امکان دارد وسایلی که احتمال سقوط دارند را به دیوار  نصب کنید. یکی دیگر از راهکارهای بسیار کارآمد بردن کودک به پارک و زمین های بازی است تا بتواند در محیطی امن از همه چیز بالا برود!


تغذیه

 


بازی

 اسب سواری

کودک را رو به خود و روی پاهایتان بنشانید. کمرش را بگیرید و زانوهایتان را بالا و پایین ببرید. طوری که بتواند ورجه ورجه کند و در همین حال برایش شعر بخوانید.

این بازی به رشد مهارت های حرکتی و پرورش توانایی همراهی با دیگران کمک می کند.


توصیه های مذهبی

 عدم اتهام به دروغگویی

از متهم ساختن اطفال به دروغگویی باید خودداری شود زیرا دروغ حقیقی و مغرضانه تا ۵ سالگی نادر است و آنچه هست خیالپردازی آنهاست که معلول میل به بازی کردن شگفت زده کردن دیگران  و گرایش به خودشناسی کودکانه است.


یک پیشنهاد شاد

کنار دریاچه یا استخر پارک ها بروید و همراه کودک به اردک ها و ماهی ها غذا بدهید.


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری