سلامت نسل ها

سال دوم، ماه هشتم، هفته دوم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال دوم، ماه هشتم، هفته دوم نوپا

 


رشد و تکامل

 

 رفتارهای حرکتی

در ۲۰ ماهگی کودک شما می تواند بدود یا حتی به تنهایی از پله ها بالا برود اما برای پایین آمدن از پله به کمک شما نیاز دارد. او هنوز برای پرتاب کردن توپ بالای دست هایش، شوت کردن توپ با پا و پریدن نیاز به تمرین دارد. این مهارت ها معمولا در ۲ سالگی کامل می شوند.

در این سن کودک معمولا رفتارهای ناخوشایندی از قبیل هل دادن، ضربه زدن، گاز گرفتن و کشیدن را انجام می دهد تا علاوه بر کسب تجربه، احساس اهمیت کند.

نسبت به این رفتارهای کودک واکنش شدید نشان ندهید و با آرامش و روشنی به کودک بفهمانید که این اعمال از جانب شما پذیرفته نیست.

کشف بدن

کودکان نوپا به صورت طبیعی درباره همه چیز از جمله اندام های تناسلی خود کنجکاو هستند. بنابراین اگر او را در حال کنجکاوی و کشف اندام تناسلی خود دیدید تعجب نکنید.  کودک همانطور که اعضای دیگر بدن خود مانند انگشتان دست و پا مورد کنجکاوی قرار می دهد در خصوص اندام تناسلی اش نیز همان رفتار را انجام می دهد.  این رفتارهای کودک به هیچ وجه جنبه جنسی ندارند و فقط موجب پدید آمدن احساس خوب در آنها می شود. لازم نیست در این باره با کودک حرف بزنید چون هنوز قادر به درک مفاهیم انتزاعی از قبیل حریم خصوصی نیست.


تغذیه


بازی

 چرخ چرخک

دست های کودک را بگیرید و به صورت دایره وار بچرخید و بعد به همان شکل روی زمین بنشینید . دفعه بعد به جای نشستن روی زمین کار دیگری انجام دهید مثلا می توانید کف بزنید، بالا و پایین بپرید یا صدای اردک دربیاورید. این بازی به رشد و تکامل درک فضایی کودک کمک می کند.


توصیه های مذهبی

 سعی کنید هیچگاه مشاجره نکنید، به ویژه در برابر کودک خود چون به شدت او را میازارید و شخصیت او را دگرگون می کنید.


یک پیشنهاد شاد

ارکستر خانگی راه بیندازید. با بطری و لوله ی پلاستیکی شیپور، با در قابلمه سنج و با قابلمه و ملاقه طبل درست کنید. ارکستر شما کامل است! اما در خانه برنامه اجرا نکنید! به جنگل یا کنار دریاچه یا پارک بروید و در فضای باز برنامه اجرا کنید.


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری