سلامت نسل ها

سال دوم، ماه هشتم، هفته سوم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال دوم، ماه هشتم، هفته سوم نوپا


رشد و تکامل

 

آمادگی برای تولد خواهر یا برادر

اگر در سه ماهه سوم باردار هستید، می توانید به شکمتان اشاره کنید و خبر ورود نوزاد جدید را به کودک بدهید. از این فرصت برای کمک به ایجاد آمادگی در کودک استفاده کنید. با او در مورد نوزاد حرف بزنید تا کم کم به آن عادت کند. با وجود آنکه کودکان در این سن مفهوم تولد نوزاد جدید را به درستی درک نمی کنند اما صحبت های شما در اینباره زمینه را برای آنچه درحال وقوع است آماده می کند.

اگر در میان دوستان یا بستگانتان کسانی هستند که به تازگی پدر و مادر شده اند، کودک  را برای ملاقات نوزاد به آنجا ببرید. بیشتر کودکان نوپا به نوزادان علاقه نشان می دهند. اگر می توانید به کودک فرصت دهید تا نوزاد را لمس کند و به او یاد دهید که چطور می تواند با آنها مهربان باشد.

راهکارهای شستشوی سر

اگر شستن موهای سر کودک تان همیشه به یک چالش بزرگ تبدیل می شود، بهتر است همیشه موهای کودک را کوتاه نگه دارید تا کمتر به هم گره بخورند. برای شستن سر کودک به جای آنکه روی سرش آب بریزید، با استفاده از یک حوله مرطوب موهای کودک را  مرطوب کنید و از مقدار کمی شامپوی مخصوص کودکان که چشم را نمی سوزاند استفاده کنید. چون کودکان دوست ندارند که حتی چند قطره آب هم داخل چشم شان برود، هنگام آبکشی موها یک حوله چند لایه را جلوی چشم کودک نگه دارید تا آب داخل چشمهایش نرود. اگر موهای کودک به اندازه کافی کوتاه است حتی می توانید با یک حوله مرطوب موهای کودک آبکشی کنید. برای پرت کردن حواس کودک برایش آواز بخوانید یا به او یک آینه کوچک دستی بدهید تا خودش را تماشا کند.


تغذیه

 


بازی

 خودت رو ببین

به کودک بگویید : ” اگر کفش داری، بالا و پایین بپر!” از او سوال کنید: ” اگر کفش داری نشانم بده!”  و بعد به کفش هایش اشاره کنید و از او بخواهید بالا و پایین بپرد. این سوالات را می توانید در مورد اعضای بدن و  لباس های مختلف از کودک بپرسید و  اگر لازم است به او کمک کنید تا به قسمت مورد نظر اشاره کند و کاری را که از او خواسته اید انجام دهد. پیشنهادات زیر را مد نظر قرار دهید :

اگر جوراب پوشیده ای به عقب حرکت کن!

اگر بلوز پوشیده ای کف بزن!

اگر شلوار پوشیده ای سرت را به طرف بالا ببر!

 

این بازی به کودک کمک می کند تا اندام مختلف بدنش را بشناسد و مهارت های حرکتی و مشاهده ای خود را بالا ببرد.


توصیه های مذهبی

 کودکان به شدت از واژه مرگ هراس دارند، به خصوص مرگ پدر و مادر. بنابراین وقتی ضرورت ندارد دائم از مرگ خود و ناامیدی ها و امثال آن صحبت به میان نیاورید و از ناامیدی دوری کنید.


یک پیشنهاد شاد

سایه بازی را به کودک یاد بدهید. جایی بنشینید که سایه دستتان روی دیوار بیفتد و سعی کنید شکل های مختلف درست کنید و به کودک نشان دهید.


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری