سلامت نسل ها

سال دوم، ماه هشتم، هفته چهارم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال دوم، ماه هشتم، هفته چهارم نوپا


رشد و تکامل

 

 ترک عادت های قدیمی

استفاه از پستانک و شیشه شیر اغلب تا سال دوم هم ادامه پیدا می کند. استفاده متعادل از پستانک یا شیشه شیر به کودک آسیبی نمی رساند اما اگر کودک همیشه یکی از آنها را در دهانش می گذارد، بهتر است این عادت را از بین ببرید. برای این کار می توانید به توصیه های زیر عمل کنید :

پستانک: سعی کنید خوردن پستانک را به زمان خواب شبانه و خواب نیمروزی محدود کنید و اگر در این زمان ها کودک از پستانک استفاده نکرد به او پاداش دهید.

شیشه شیر : با محدود کردن محتویات شیشه به آب شروع کنید و شیر و آب میوه را در فنجان به کودک بدهید. استفاده از شیشه شیر را به  پشت میز یا روی صندلی بچه محدود کنید تا کودک نتواند در تمام طول روز آن را با خودش حمل کند یا برای به خواب رفتن از آن استفاده کنید. بسیار مهم است که کودک نوشیدن شیر از شیشه را قبل از خواب شبانه ترک کند زیرا شیری که در تمام شب روی دندان های کودک می نشیند باعث آسیب جدی به دندان ها می شود. اگر نمی خواهید عادت نوشیدن از شیشه شیر را پیش از خواب شبانه حذف کنید، داخل آن آب یا شیر رقیق شده با آب بریزید و به مرور حجم آب داخل شیر را افزایش دهید.

 

رویارویی با واقعیت

اگر کودک نوپای شما با شکستن یک بیسکوئیت دچار سرخوردگی می شود و جنجال به پا می کند، کاملا طبیعی است و نشان می دهد که او در حال کسب و گسترش دانش در خصوص کارکرد اشیا مختلف است. زمانی که کودک  ذهنیتی را درباره چیزی می سازد، دوست ندارد آن را تغییر دهید به خصوص اگر آن ذهنیت در مورد چیزهای آشنا و مورد علاقه او باشد. صبور باشید و به او فرصت دهید تا رویارویی با واقعیات را یاد بگیرد. 


تغذیه

 


بازی

 حرکت

با کودک روی زمین بنشینید و به او نشان دهید که چگونه دست های عروسک یا حیوان عروسکی را بگیرد و به بالا و پایین تکان دهد. اسباب بازی را به او بدهید و به او اجازه دهید خودش امتحان کند. از او بخواهید کارهای زیر را انجام دهد :

دست عروسک را تکان دهد.

پاهای عروسک را به هم بزند.

عروسک را ببوسد.

این بازی به رشد مهارت های حرکتی کودک و رشد عاطفی کودک کمک می کند.


توصیه های مذهبی

استعدادهای فرزند خود را کشف کنید و به شکوفایی این استعدادها همت گمارید.


یک پیشنهاد شاد

کار دستی های پر ریخت و پاش درست کنید! فعالیت هایی مثل بازی با خمیر و رنگرزی جالب ترند.


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری