سلامت نسل ها

سال دوم، ماه نهم، هفته دوم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال دوم، ماه نهم، هفته دوم نوپا


رشد و تکامل

آموزش مشارکت

کودک هنوز به آن مرحله از رشد اجتماعی نرسیده است که از او توقع  اشتراک گذاری داشته باشید. در حال حاضر کودک شما فقط خودش را می بیند و نسبت به اشیا و وسایلش حس مالکیت بسیار قوی دارد. او تمایلی ندارد که وسایلش را در اختیار دیگران قرار دهد. این موضوع به عدم توانایی درک صحیح زمان و مفهوم تهاتر هم مربوط می شود.

اگر کودک یکی از اسباب بازی هایش را در اختیار همبازیش قرار می دهد، او را مورد تشویق قرار دهید.  سعی کنید خودتان الگوی کودک باشید و با استفاده از کلمات ساده معنی اشتراک و تقسیم کردن را به کوک یاد دهید. مثلا زمانی که مشغول بازی کردن است از او بپرسید : “آیا می توانم با آن بازی کنم؟” و اگر با اعتراض کودک مواجه شدید او را مجبور نکنید و فقط بگویید :” می توانم منتظر نوبتم بمانم؟”  با این شیوه کودک شروع به یاد گرفتن مفهوم اشتراک و تقسیم خواهد شد.

زمانی که کودک مشغول بازی کردن با همبازی های خود است او را مجبور به تقسیم وسایل و اسباب بازی ها و یا رعایت نوبت نکنید. به هیچ وجه وسایل بازی کودک را بدون اجازه خودش در اختیار همبازی هایش قرار ندهید. در این مواقع  اسباب بازی هایی را که قطعات زیادی دارند، مانند لگو، در اختیار کودکان بگذارید و شیوه بازی با آنها را به خودشان واگذار کنید.

تصحیح بدون انتقاد

هر زمان که لازم است از رفتار کودک انتقاد کنید اما به هیچ وجه از کودک انتقاد نکنید. مقابله به مثل الگوی رفتار مناسب را به کودک ارائه نمی دهد. سعی کنید با جملات مناسب و واضح به کودک بگویید چه رفتارهایی را می پسندید و کدام رفتارها از نظر شما پذیرفته شده نیستند. ” از اینکه همه دستمال توالت را باز کردی خوشم نمی آید!” ، ” از اینکه تا صدایت می کنم، پیشم می آیی خوشم می آید!”


تغذیه

 


بازی

صورتک های خوردنی

روی ورقه ای از کالباس یا برش نازک گوشت، دو نیمه زیتون سیاه به جای چشم، مکعبی از ساقه کرفس به جای بینی و برش کوچکی از گوجه فرنگی به جای دهانی خندان بگذارید. برای موهای این صورتک خنده رو می توانید از خلال هویج، تکه های کوچک گل کلم یا پرهای ظریف و نامنظم کاهو استفاده کنید.

حتی می توانید ورقه ای پنیر پیتزا بردارید و محل چشم ها، بینی و دهان صورتک را روی آن سوراخ کنید و مثل یک نقاب روی صورتک بگذارید. کودک می تواند این صورتک خوشمزه را بین دو لایه نان بگذارد و مثل ساندویچ بخورد و یا لقمه لقمه از بشقاب بردارد. شما هم می توانید مثل عروسک گردان از زبان عروسک حرف بزنید.


توصیه های مذهبی

تنها نقطه امید و مایه شادی و نشاط کودک، مهر والدین است. هیچ نیرویی به اندازه محبت والدین، خاطر طفل را آسوده نمی کند و هیچ مصیبتی مانند از دست دادن تمام یا قسمتی از مهر پدر و مادر روان و کودک را مضطرب و آزرده نمی کند. چنانچه والدین بتوانند در این زمینه موفق باشند، فرزندان آنها نه تنها در دوران طفولیت بلکه در بزرگسالی نیز سعی می کند خاطر والدین را آزرده نسازد و از اموری که والدین را می رنجاند دوری کنند.


یک پیشنهاد شاد

وقتی برای کودک قصه می گویید، قصه های عامیانه را فراموش نکنید. قصه نخودی، حسن کچل، سنگ صبور، شنگول و منگول و قصه های دیگری که از پدربزرگ و مادربزرگتان شنیده اید، برای کودک شنیدنی هستند.نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری