سلامت نسل ها

سال دوم، ماه نهم، هفته سوم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال دوم، ماه نهم، هفته سوم نوپا

 


رشد و تکامل

 

زندگی در لحظه

در این سن کودک نوپای شما سرشار از انرژی مهارنشدنی برای فعالیت و جنب و جوش است. او بسیاری از کارها را بارها و بارها تکرار می کند و در نتیجه همین تکرارها  یادگیری صورت می پذیرد.

به دلیل اینکه کودکان در این سن در لحظه زندگی می کنند، کودک ۲۱ ماهه شما به سختی یک فعالیت یا حالت خاص را به وضعیت دیگری تغییر میدهد. او نمی تواند از حرکت و جنب و جوش صرفنظر کند و شما می توانید این ویژگی کودک را حتی در مهارت های ظریف حرکتی او هم مشاهده کنید. مثلا ممکن است کاغذ را خط خطی کنید یا روی بازوهایش نقاشی بکشد درست ماند اینکه روی کاغذ نقاشی می کشد.

                             

آداب غذا خوردن

معمولا کودک ۲۱ ماهه برای به تنهایی غذا خوردن مهارت های قابل قبولی را کسب کرده است. مثلا می تواند غذا را با قاشق بردارد و آن را به سمت دهانش ببرد یا می تواند از چنگال استفاده کند و نوشیدنی را داخل لیوان بنوشد اما به احتمال زیاد هنوز نمی داند چگونه از این توانایی ها هنگام غذا خوردن استفاده کند.

بر حسب خلق و خویی که کودک دارد ممکن است بسیار خوب و یا بسیار بد غذا بخورد. بعد از تولد ۲ سالگی معمولا کودک دوست ندارد غذا یا نوشیدنی روی لباس یا دستش بریزند اما از سوی دیگر امکان دارد تا چند ماه آینده هم با دست غذا بخورد و دور دهانش را کثیف کند. 


تغذیه

 


بازی

 پچ پچ

چیزی را آهسته در گوش کودک نجوا کنید، مثلا بگویید :” بیا کف بزنیم” و از کودک بخواهید در گوش شما چیزی زمزمه کند. به پچ پچ کردن در گوش همدیگر ادامه دهید تا کودک یاد بگیرد که چگونه صدایش را خیلی ملایم کند.

این بازی به کودک کمک می کند تنظیم صدای خود را که جنبه مهمی از هوشیاری در ارتباط با صداست، یاد بگیرد و تمرکز او را هم بالا می برد.


توصیه های مذهبی

 محبت و مهربانی به کودکان علاوه بر ارضای نیاز آنها، وسیله جذب و اطاعت آنها را فراهم می کند. همانگونه که خداوند در قرآن کریم می فرماید : “مرحمت خدا، تو را با خلق مهربان و خوشخو می گرداند و اگر تندخو و سخت دل بودی مردم از گرد تو متفرق می گردند.”

البته توجه داشته باشید محبت به فرزند به حد افراط نرسد زیرا هم سختگیری و بی مهری و هم محبت شدید و افراطی هر دو مخرب هستند. پس تعادل را فراموش نکنید و فرزندتان را طوری تربیت کنید که بتواند در آینده روی پای خودش بایستد. از امام باقر روایت شده که فرمودند : ” بدترین پدران کسانی هستند که در نیکی و محبت نسبت به فرزندان، از حد تجاوز کنند و به زیاده روی و افراط بگرایند…”


یک پیشنهاد شاد

لباس های خودتان را به کودک بدهید تا بپوشد و بعد از او عکس بگیرید.


 


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری