سلامت نسل ها

سال دوم، ماه نهم، هفته چهارم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال دوم، ماه نهم، هفته چهارم نوپا


رشد و تکامل

 

 وسواسی های کوچولو

بیشتر کودکان ۲۱ ماهه با رغبت و اشتها غذا می خورند اما برخی از آنها واقعا بدغذا هستند. کودک شما ممکن است از خوردن غذاهایی که چند نوع ماده غذایی در آنهاست صرفنظر کند یا بعضی از آنها را جدا کند و بقیه را بخورد. ترجیح کودک حتی ممکن است بر مبنای رنگ غذاها هم صورت گیرد مثلا فقط غذاهای زرد  و سفید مانند برنج، ماکارونی، ماست یا پنیر را انتخاب کند و مانند بسیاری از کودکان امکان دارد کودک شما هم از خوردن سبزیجات اجتناب کند.

سعی کنید این عادت های غذایی کودک را به مسئله مهمی تبدیل نکنید اما تغییری هم در منوی غذای خانواده به وجود نیاورید و بدون نگرانی در مورد گرسنه ماندن، به کودک اجازه دهید چیزی را که دوست دارد از همان غذا جدا کند و بخورد. با بزرگ تر شدن کودک این رفتارها از بین خواهند رفت.

 

برنامه ریزی

سعی کنید زمان خواب نیمروزی، غذا خوردن و رفتن به رختخواب  برای خواب شبانه را از پیش تعیین کنید و طبق همان برنامه عمل کنید. یک برنامه منظم به کودک  کمک می کند  تا احساس امنیت بیشتر و توانایی کنترل بیشتری داشته باشد. او هنوز نمی تواند ساعت را بیان کند اما این برنامه ریزی به او در پیش بینی آنچه قرار است اتفاق بیفتد کمک می کند و برای انجام آن مقاومت کمتری نشان می دهد. علاوه بر تمام این موارد، برنامه ریزی برای کودک به زندگی شما هم نظم می بخشد.

 لازم نیست زیاد سختگیر باشید، فقط کافی است ترتیب انجام کارها تغییر نکند و هر روز در حدود زمانی مشابهی انجام شوند.


تغذیه

 


بازی

داستان میوه ها

سه یا چهار میوه بردارید تا کودک همراه شما آنها را وارسی کند. هر کدام را از وسط برش دهید و در مورد درون آن  حرف بزنید. در مورد میوه ها قصه بسازید و برای کودک تعریف کنید و او را تشویق کنید که در داستان سرایی به شما کمک کند. این بازی به رشد و تکامل مهارت های کلامی کودک کمک می کند.


توصیه های مذهبی

به فرزند خود قرآن بیاموزید. خواندن قرآن در منزل سبب اعلای کلمه حق و نشر حقایق می شود. هرگاه پدری در خانه قرآن بخواند، کودک هم از آنها پیروی خواهد کرد و به خواندن قرآن تشویق می شوند و از آنجا که کودکان از قابلیت بیشتری برای حفظ و دانش طلبی دارند، به راحتی می توانند قرآن را حفظ کنند و برای همیشه به یاد بسپارند.


یک پیشنهاد شاد

پاهایتان را باز کنید و از کودک بخواهید چهار دست و پا از زیر پاهایتان رد شود!


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری