سلامت نسل ها

غربالگری آفلاین اتیسم برای کودکان ۲ تا ۵ سال آغاز شد+ آدرس مراکز

Rate this post
Rate this post

رئیس گروه مراکز روزانه آموزشی توانبخشی بهزیستی کشور:غربالگری آفلاین اتیسم برای کودکان ۲ تا ۵ سال آغاز شد.

 


رئیس گروه مراکز روزانه آموزشی توانبخشی بهزیستی کشور از آغاز غربالگری آفلاین اتیسم برای کودکان ۲ تا ۵ سال خبر داد و گفت: اگر کودکی سه علامت از علائم ذکر شده را به صورت تکراری داشت، خانواده باید به اختلال اتیسم مشکوک شود و به مراکز بهزیستی مراجعه کند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل، «مریم پورسید» رئیس گروه مراکز روزانه آموزشی توانبخشی بهزیستی کشور از آغاز غربالگری اتیسم برای کودکان ۲ تا ۵ سال به صورت آفلاین خبر داد و گفت: تقلید نکردن کودکان از رفتار بزرگسالان، بروز حالت ترس یا وحشت شدید، استفاده از اشاره به جای کلام برای مطرح کردن درخواست، بخشی از نشانه‌های کودکان اتیسم است.

رئیس گروه مراکز روزانه آموزشی توانبخشی بهزیستی کشور، افزود: این کودکان صداهایی با تن زیر بطور مثال صدای «ای ای ی» و صداهای مشابه برای برانگیختن خود ایجاد می‌کنند؛ زمانی که تشویق می‌شوند یا اینکه دیگران تلاش دارند آنان را سرگرم یا شاد کنند، شاد نیستند و به نقطه‌ای خیره می‌شوند. همچنین زمان حضور دیگران از خود واکنشی نشان نمی‌دهند و از ارتباط چشمی امتناع می‌کنند و زمانی که فرد دیگر به او نگاه می‌کند به جای دیگر نگاه می‌کنند.

وی، ادامه داد: کودکان اتیسمی برای اشاره به خود از کلمه «من» استفاده نمی‌کنند؛ همچنین دست‌ها و انگشتان را کنار بدن خود به شکل پرنده یا جلوی چشمانشان تکان می‌دهند و اشیاء مختلف مانند اسباب بازی را بیش از حد می‌بویند؛ لذا اگر کودکی سه علامت از علائم ذکر شده را به صورت تکراری داشت، خانواده باید به اختلال اتیسم مشکوک شود و به مراکز بهزیستی مراجعه کند.

مراکز ارائه دهنده خدمت:

 

دوم آوریل(خیابان شریعتی-پایین تر از پل صدر خیابان خاقانی- خیابان رودکی- خیابان دامپزشکی- پلاک ۴- تلفن:۵-۲۲۶۳۹۶۸۳)
فرزندان آفتاب(شهر قدس خیابان مصلی- کوچه شهید محرابی- تلفن:۴۶۸۳۷۴۸۳)

پرسشنامه غربالگری اتیسم را اینجا ببینید!
راهنمای شناسایی اختلال طیف اتیسم را اینجا  ببینید!

 

منبع : سازمان بهزیستی استان تهران

behzistitehran.org.ir


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری