سلامت نسل ها

سال دوم، ماه دهم، هفته اول نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال دوم، ماه دهم، هفته اول نوپا


رشد و تکامل

 

 رویارویی  با چالش ها

 از حالا به بعد کودک شما سعی می کند  در مورد آنچه می خواهد انجام دهد، نظرات خاص خودش را اعمال کند و اگر موفق نشود، آشفته خواهد شد که نشان از شروع رشد استقلال در کودک است.

تشویق تلاش کودک حتی زمانی که موفق نمی شود به او کمک می کند تا با ناامیدی ناشی از شکست مواجه شود. مثلا می توانید به او بگویید :” تو همه تلاشت را کردی اما می دانم که پوشیدن این کفش ها سخت است! ” یا ” عصبانی به نظر می رسی، می خواهی کمکت کنم؟ ” . با دادن مسولیت های ساده به کودک حس غرور را در کودک تقویت کنید، مثلا از او بخواهید که به شما در آب دادن به گل ها کمک کند.

زمانی که کودک برای به انجام رساندن کاری دچار ناامیدی می شود، برای انجام سریع آن توسط خودتان عجله نکنید چون این کار شما می تواند موجب وابستگی و کاهش اعتماد به نفس کودک شود.

 
جنگ قدرت

 به نظر می رسد جنگ قدرت میان شما و کودکتان بر سر هر مسئله کوچک به امری اجتناب ناپذیر تبدیل شده است. اما چطور می توانید از وقوع آنها جلوگیری کنید و یا حداقل کنترل بیشتری بر آنها داشته باشید؟!

پرت کردن حواس کودک کلید حل این مسئله است. از آنجا که گستره مدت زمان دقت و توجه کودک ۲۲ ماهه در حدود ۱۰ دقیقه یا کمتر است، جلب کردن توجه کودک به یک موضوع دیگر باعث می شود خواسته لجوجانه اش را فراموش کند و با کمترین آشوب  روی موضوع جدید متمرکز شود. اگر کودک شما خیلی لجباز است ممکن است بتوانید برای مدت کوتاهی حواسش را به موضوع جدیدی جلب کنید اما بعد از مدتی دوباره به سراغ موضوع قبلی خواهد رفت اما همین مدت کوتاه به شما کمک می کند تا آرامش خودتان را به دست آورید و به راهکارهای جدید فکر کنید. 


تغذیه

 


بازی

 رقص و شادی

یک موسیقی شاد بگذارید و همراه کودک و در حالی که روسری را در دست گرفته اید و بالای سرتان نگه داشته اید حرکت کنید. روسری را در هوا و بعد به طرف زمین حرکت دهید. می توان یک دستمال کوچک هم به کودک بدهید. هر کاری که شما انجام دهید، کودک از شما تقلید خواهد کرد. این بازی به پرورش مهارت های حرکتی کودک بسیار کمک می کند.


توصیه های مذهبی

 از حضرت علی نقل شده است که می فرمایند : ” قلب کودکان خردسال همچون زمین خالی است که هر چه در آن اندازند، می پذیرند. “

از پیامبر اکرم هم نقل شده است که می فرمایند : ” علم در کوچکی مانند حکاکی روی سنگ است. “

پس در محیط قرآنی بودن و شنیدن قرائت قرآن تاثیر بسزایی در زندگی دارد و کودکانی که در محیط قرآنی تربیت شده باشن از همان کودکی بیشتر معارف را یاد می گیرند.


یک پیشنهاد شاد

هر وقت کنار دریا رفتید، روی ماسه ها دراز بکشید و به کودک اجازه دهید که روی شما ماسه بریزد و زیر ماسه ها پنهانتان کند. عکس یادگاری را فراموش نکنید!


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری