سلامت نسل ها

سال دوم، ماه یازدهم، هفته دوم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال دوم، ماه یازدهم، هفته دوم نوپا


رشد و تکامل

 اگر به نظرتان روند رشد کودک  در مقایسه با سال اول کمی کند شده است، کاملا درست حدس زده اید. وزن کودک در سال اول سه برابر وزن هنگام تولد او می شود اما در سال دوم فقط ۲ تا ۳ پوند وزن می گیرد. از حالا به بعد کودک نوپای شما از نظر ظاهری بیشتر شبیه کودکان خردسال می شود. او می تواند به خوبی بایستد، حرکت کند، فعالیت داشته باشد و چربی های او در حال آب شدن هستند. شیوه کنترل بدن هنگام حرکت هم تغییر کرده است.  گام برداشتن کودک به عقب و جلو هم تکامل یافته و  با گام های بلند و هماهنگ حرکت می کند و می توانند بدوند. در ۲ سالگی بیشتر کودکان می توانند اسباب بازی هایشان را پشت سر بکشند و وسایلشان را در حالی که راه می روند با خود حمل کنند.


پستانک دوست داشتنی

با رشد و تکامل مهارت های کلامی و دایره لغات کودک ممکن است دوست داشته باشید که پستانک را از دهانش بیرون بیاورد و با شما حرف بزند. پستانک به کودک آسیبی نمی رساند اما اگر می خواهید عادت مکیدن پستانک را از بین ببرید، می توانید به تدریج زمانهای استفاده از آن را در روز محدود کنید.


تغذیه

 


بازی

 تو هم می توانی

وانمود کنید که دارید از یک شی تخیلی استفاده می کنید و به کودکتان هم بگویید که دارید چه کاری انجام می دهید برای مثال وانمود کنید که در حال نوشیدن شیر هستید. از کودک بخواهید که او هم وانمود به انجام کاری کند. مثلا : توپی را پرتاب کند، مسواک بزند، صورتش را آب بزند، موهایش را شانه کند و …

این بازی، مهارت های فکری و ارتباطی و همینطور تخیل کودک را تقویت می کند.


توصیه های مذهبی

 از آن جا که چشم و گوش کودکان بسیار تیز و زیرکانه است، والدین باید مراعات عفت کلام را داشته و از شوخی‌ها، لطیفه‌ها و حرف‌های جنسی در حضور کودکان پرهیز کنند.

پیامبر اسلام (ص) فرمود: «به خدا سوگند اگر مردی با همسرش هم بستر شود، در حالی که کودکی در آن اتاق بیدار باشد، آنها را ببیند و صدایشان را بشنود، آن کودک ابداً رستگار نمی‌شود.»

پدر ومادرها، باید اتاقی جداگانه داشته باشند و به فرزندان خود بیاموزند که هنگام ورود به اتاق آنان، در بزنند و اجازه بگیرند. قرآن شریف در توصیه ای صریح می‌فرماید: «بچه‌های نابالغ در سه وقت حق ندارند بدون اجازه وارد اتاق خواب شما شوند: اول، ساعت قبل از نماز صبح، دوم بعد‌از‌ظهرها، هنگامی که لباستان را درآورده اید وسوّم، بعد از نماز عشاء و موقع خفتن. این سه وقت به منزله اوقات حساس است و کسی حق ندارد بدون اجازه وارد خواب گاه شما شود.»


 یک پیشنهاد شاد

برای پرنده ها، ظرف غذا درست کنید. با قوطی های کهنه و چیزهای به دردنخور دیگر می توانید برای پرنده ها ظرف غذا درست کنید. داخل ظرف مقداری ارزن، گندم یا برنج اضافه مانده از غذای دیروز را بریزید و منتظر بمانید تا دانه خوردن پرنده ها را تماشا کنید.


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری