سلامت نسل ها

سال دوم، ماه یازدهم، هفته سوم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال دوم، ماه یازدهم، هفته سوم نوپا

 


رشد و تکامل

 

ایمن سازی فضای کودک

تولد ۲ سالگی کودک زمان مناسبی است تا دوباره به ایمنی کودک فکر کنید زیرا با رشد کودک، خطرات بیشتری او را تهدید می کنند. افزایش قد، میزان جنب و جوش و ماجراجویی کودک از عواملی هستند که امکان وقوع خطر را افزایش می دهند. او می تواند به جاهایی برود که شما حتی نمی توانید تصورش را هم بکنید. امکان دارد از میز و صندلی و کانتر آشپزخانه بالا برود و یا کابینت ها و کمدهایی را که قبلا به آنها علاقه نشان نمی داده را باز کند.

نکته مثبت این است که کودک معنی “نه” را می فهمد. زمانی که کوچکتر بود، مجبور بودید وسایل خطرناک را از دسترس او دور کنید. هنوز هم می توانید از این راهکار استفاده کنید اما بهتر است از این پس با کلام و لحن جدی به کودک بفهمانید که رفتارش قابل قبول نیست. اما باز هم وسایل خطرناک مانند چاقوهای تیز را از قفسه های قابل دسترس خارج کنید و داروها را در در قفسه های قفل دار قرار دهید.

 

 زندگی شما

اختلاف در مورد شیوه های ترتبیتی کودک میان والدین کاملا طبیعی است . هر کدام از ما از خانواده های متفاوتی آمده ایم و شخصیت منحصر به فردی داریم. حتی وقتی با همسرتان در مورد شیوه برخورد با کودک  به توافق نمی رسید، بهتر است از این اختلاف نظر در حضور کودک صرفنظر کنید و هماهنگ عمل کنید. می توانید بعدا و دور از چشم کودک در مورد اختلاف نظرتان باهم حرف بزنید.

ثبات پایه نظم و انضباط است، بنابراین درباره قوانین و تنبیه ها و مسائل کلی به توافق نظر برسید. به جای اینکه به شیوه های تربیتی یکدیگر حمله کنید، روش خودتان را توضیح دهید و بگویید چرا فکر می کنید استفاده از آن نتیجه بخش خواهد بود. از بحث کردن به صورت کلی خودداری کنید  چون می تواند منجر به جدل و حملات شخصی منجر شود. 


تغذیه

 


بازی

 گام های رنگی

با بشقاب های کاغذی رنگی، راه هایی را روی زمین ایجاد کنید. از دو یا سه رنگ استفاده کنید. یک رنگ را انتخاب کنید و پاهایتان را فقط داخل همان رنگ بشقاب بگذارید و قدم بردارید. از کودک هم بخواهید که مثلا فقط پاهایش را روی بشقاب های زرد بگذارد. بعد می توانید به کودک بگویید که از کنار بشقاب ها راه برود و یا دور بشقاب ها بچرخد. می توانید حرکت های دیگری را هم انجام دهید مثلا از روی آنها بپرید یا با نوک پا روی آنها راه بروید.

این بازی به پرورش مهارت های حرکتی و تجسم فضایی کودک کمک می کند.


توصیه های مذهبی

یکی از ابزارهای تربیت، «تنبیه» است؛ البته به عنوان آخرین راه حلّ، نه بهترین راه حلّ.

کودک باید بیاموزد که در محیط خانه و اجتماع، قوانین و مقرراتی وجود دارد که داشتن تعهد و التزام به آنها ضروری و چنان چه برخلاف شرع یا قانون جامعه رفتار شود، تنبیه و توبیخ در انتظار است.

برای تنبیه سازنده و کارآمد، شرایط و ویژگی‌هایی گفته شده است که به مهم ترین آنها اشاره می‌کنیم:

– تنبیه باید با نوع خطا و شدت آن متناسب باشد.

– هدف از تنبیه، نباید فرو نشاندن خشم و عقده گشایی والدین باشد؛ بلکه باید برای اصلاح رفتار کودک صورت گیرد.

– علت تنبیه باید برای کودک مشخص باشد؛ یعنی متوجه شود که آیا اصل کار او اشتباه بوده و یا به دلیل دیگری تنبیه شده است؟

– کودک نباید احساس کند که چون خطایش به شما ضرر رسانده، او را تنبیه می‌کنید.

– در تنبیه و توبیخ، بایست فعل و رفتار او مورد نظر قرار گیرد، نه خودِ او.

– در تنبیه، باید عمدی یا غیر عمدی بودن خطای کودک مدّ نظر باشد.

– تنبیه نباید همراه با رسوایی خطاکار باشد و در مقابل دیگران انجام شود.

– تنبیه باید بی درنگ و پس از انجام خطا صورت گیرد.

– باید مطالب را بدون خشم به کودک فهماند و نتایج نامطلوب عمل بد را برایش توضیح داد.


یک پیشنهاد شاد

اجازه دهید کودک در آشپزی و نظافت خانه به شما کمک کند. او می تواند شکر را در جاشکری بریزد یا مواد مختلف را با هم مخلوط کند. بچه ها به تزئین کیک و پیتزا و ورز دادن خمیر کیک و نان هم علاقه دارند. فقط مواظب باشید که قبل و بعد از آشپزی دستشان را بشویند.


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری