سلامت نسل ها

سال سوم، ماه اول، هفته دوم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال سوم، ماه اول، هفته دوم نوپا

 


رشد و تکامل

 کودک نوپا تنها از آنچه که در برابرش قرار دارد آگاهی دارد اما با رسیدن به ۲ سالگی، کودک ارتباط مکانی نسبی اشیا را می فهمد و بین ۲ تا ۲/۵ سالگی درک او از فضا گسترش می یابد. مطمئنا منظورمان درک کائنات نیست اما متوجه مکان افراد و اشیا در دنیای کوچکش می شود. این درک شامل مفاهیمی از قبیل “اینجا”، “داخل”، “خارج”، “نزدیک”، “دور”، “بالا” و “پایین” می شود و درک بهتری از اندازه، مقدار و دیگر ارتباطات فضایی خواهد داشت.

شما می توانید این شکل گیری و پیدایش تفکر فضایی را در کلماتی که کودک استفاده می کند و همچنین رشد توانایی او در فهم و انجام دستورالعمل ها مشاهده کنید. ” توپی که آن گوشه است را برایم بیاور”. ” به بالای تخت نگاه کن”

چند راهکار برای تقویت درک فضایی :

  • در مورد مکان افرادی که می شناسد و در آن لحظه حضور ندارند، با او صحبت کنید :” بابا سرکاره”. “مامان بزرگ دور از اینجا زندگی می کنه”
  • از مجموعه ای از دستورالعمل های ساده که شامل مفاهیم فضایی گوناگون مختلفی است، استفاده کنید. مثلا ” اول اسباب بازی را روی صندلی بگذار، بعد زیر صندلی  و بعد آن را به من بده.”
  • از او سوالاتی بپرسید که او را به فکر کردن در مورد مکان تشویق کند. ” پرنده ها کجا زندگی می کنند؟”، “هواپیماها کجا پرواز می کنند؟”، “در کجاست؟”. ( از کودک توقع نداشته باشید که به همه سوالات پاسخ صحیح دهد و سوالات را به امتحان تبدیل نکنید بلکه این سوالات را به بخشی از مکالمات روزمره خود تبدیل کنید.)

کودک در این سن صبح ها بیدار و سرحال است و از چرت صبحگاهی خبری نیست، به همین دلیل خواب بعد از ظهر بیش از پیش اهمیت پیدا می کند. سعی کنید کارهایتان را پیش از زمان خواب بعد از ظهر انجام دهید و اگر بیرون از خانه هستید، به خانه برگردید. کودکانی که در صندلی ماشین یا کالسکه می خوابند، استراحت می کنند اما کیفیت خواب آن ها به خوبی زمانی نیست که در تختخواب می خوابند.


تغذیه

 


بازی

 


توصیه های مذهبی

 


یک پیشنهاد شاد

 


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری