سلامت نسل ها

سال سوم، ماه اول، هفته چهارم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال سوم، ماه اول، هفته چهارم نوپا

 


رشد و تکامل

دایره لغات کودک شما به تدریج در حال تبدیل شدن به یک دیکشنری کوچک است. کودک ۲۴ ماهه به طور معمول بین ۵۰ تا ۷۰ لغت می داند و در حال گذار به مرحله مهم بعدی است

ترکیب کلمات و تبدیل آنها به جملات و عبارات:

جملات ۲ کلمه ای متشکل از اسم و فعل در این سن بسیار متداول هستند. ” نی نی خواب” و ” شیر می خوام”. مطمئنا و با رشد بیشتر کودک جملات طولانی تری خواهد ساخت. اگر دایره لغات کودک از ۲۰ کلمه کمتر است، باید حتما برای مشکلات احتمالی شنوایی مورد بررسی قرار بگیرد.

اولین جملات کودک معمولا کوتاه و متشکل از کلمات کلیدی هستند. “بابا توپ بازی” و یا گروهی از کلمات را که اغلب می شنود، بازگو می کند، مثل ”  بای بای ” یا ” تموم شد “.

چند راهکار برای تشویق کلامی کودک ۲ ساله :

  • جملات کوتاه کودک را در بازگویی بسط و گسترش دهید. “تو از مامان می خواهی که در پوشیدن جوراب ها به تو کمک کند”. ” باشه، بابا با لوسی توپ بازی میکنه”
  • اشتباهات گرامری کودک را اصلاح نکنید. جمله کودک را با شکل درست دوباره تکرار کنید اما خیلی زود است که بخواهید به اشتباهاتش اشاره کنید.
  • به کودک اصرار نکنید جملات کامل و صحیح را تکرار کند زیرا این کار تنها روند یادگیری زبان را مختل و کودک را ناامید می کند.
  • سعی کنید اغلب به صورت تعاملی برای کودک کتاب بخوانید. از کودک در مورد آنچه که در تصاویر کتاب می بینید سوال کنید و از او بپرسید فکر می کند چه اتفاقی خواهد افتاد.

تغذیه

 


بازی

 


توصیه های مذهبی

 نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری