سلامت نسل ها

سال سوم، ماه سوم، هفته اول نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال سوم، ماه سوم، هفته اول نوپا


رشد و تکامل

کودکان نوپا وقتی عصبانی می شوند و یا احساس می کنند که با آنها بدرفتاری شده است، گاز می گیرند. کودکان به دلیل عدم توانایی در بیان احساساتشان، از واکنش های حرکتی استفاده می کنند اما این به معنی پذیرش رفتار کودک نیست. به طور واضح به کودک بفهمانید که این رفتار پذیرفته شده نیست. ” گاز گرفتن ممنوع! درد دارد!” بعد سعی کنید توجه تان را به ارام کردن کودک معطوف کنید. داد زدن در این مواقع باعث تشویق کودک به انجام مجدد رفتار برای جلب توجه شما خواهد شد. کمی بعد و با آرام تر شدن اوضاع می توانید در حالی که با کودک همدردی می کنید، یک بار دیگر قوانین را به او یادآوری کنید : ” تو عصبانی بودی چون سام اسباب بازی تو را برداشت اما گاز گرفتن ممنوع ! وقتی عصبانی می شوی باید حرف بزنی و یا می توانی پیش مامان بیایی.”

 

تربیت کودک

بعضی مواقع رفتار گاز گرفتن مانند بیماری واگیردار از یک کودک به کودک دیگر منتقل می شود. این اتفاق به این دلیل می افتد که کودکان نوپا مشاهده گران بسیار باهوشی هستند و رفتارهایی را تقلید می کنند که در رابطه با بزرگسالان کارساز است. 

مدت زمان منطقی که می توانید از کودک نوپا برای نشستن انتظار داشته باشید، چه قدر است؟ حتما این زمان خیلی کمتر از مدت زمان نشستن در یک سخنرانی، جشن، عزاداری و یا مراسم دیگر است. کودک نوپا هنوز به رشد کافی برای رفتار مناسب در این موقعیت ها نرسیده است. تجربه نشان داده است که محدوده توجه طبیعی کودکان ۳ تا ۵ دقیقه به ازای هر یک سال سن کودک است.

وقتی باید به یک گردهمایی رسمی بروید، حتما سرگرمی های مختلفی از قبیل کتاب، مداد رنگی، عروسک مورد علاقه کودک یا یک اسباب بازی جدید و جالب را همراه داشته باشید. کمی خوراکی هم می تواند کارساز باشد. جایی بنشینید که در صورت لزوم بتوانید مجلس را به آرامی ترک کنید.


تغذیه

 


بازی

 


توصیه های مذهبی

 


یک پیشنهاد شاد

 


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری