سلامت نسل ها

سال سوم، ماه سوم، هفته سوم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال سوم، ماه سوم، هفته سوم نوپا


رشد و تکامل

در سالی که گذشت شاید متوجه شده باشید که کودک شما برای انجام کارهایی مانند خوردن یا گرفتن اشیا، یک دست را به دست دیگر ترجیح میدهد. در سالی که پیش رو دارید، استفاده از دست غالب بیشتر خواهد شد و متوجه خواهید شد کودک به طور قطع راست دست یا چپ دست خواهد بود. هنوز مطمئن نیستید؟ می توانید امتحان کنید : یک اسباب بازی را بردارید و ببینید کودک از کدام دست برای گرفتن آن استفاده می کند. ببینید هنگام غذا خوردن از کدام دست برای گرفتن قاشق استفاده می کند. دست غالب معمولا قوی تر و چالاک تر است، به همین دلیل بیشتر مورد استفاده کودک قرار می گیرد.

درصد کمی از کودکان تا سن پیش دبستانی از هر دو دستشان به یک میزان استفاده می کنند. بعضی از کودکان از دست غالب برای غذا خوردن و نوشتن و از دست دیگر برای پرتاب کردن توپ استفاده می کنند. راست دستی و یا چپ دستی بیشتر ژنتیکی است. تنها یک نفر از هر ده نفر چپ دست است اما اگر هر دو والد چپ دست باشند احتمال چپ دست شدن کودک ۵۰% خواهد بود.

با بزرگتر شدن کودک و افزایش سرعت حرکت او، نیاز به ایمن سازی خانه ضروری است. خطراتی از قبیل کمدها و کشوها که ممکن است به دست کودک آسیب برسانند و یا اشیا و ابزار تیز و برنده و … کودک کنجکاو و پرتحرک شما را تهدید می کند. مواد شوینده و سموم را از دسترس دور کنید. از آنجا که کودک نوپا هنگام حرکت به موانع سر راهشان توجه نمی کنند، بهتر است همیشه اسباب بازی ها و یا دیگر وسایلی که ممکن است باعث زمین خوردن کودک شود را از روی زمین جمع کنید و در جعبه کمک های اولیه خانه همیشه باند و پماد آنتی بیوتیک داشته باشید. 


تغذیه

 


بازی

 


توصیه های مذهبی

 


یک پیشنهاد شاد

 


این مطلب جهت افزایش آگاهی شماست و جایگزین مراجعه به پزشک و درمان پزشکی نمی باشد .

منبع : نی نی سایت www.ninisite.com


مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری