سلامت نسل ها

سال سوم، ماه چهارم، هفته اول نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال سوم، ماه چهارم، هفته اول نوپا


رشد و تکامل

زمان هایی را برای بازی کودک با همسالانش در نظر بگیرید و بدون هیچ نگرانی کودکان را آزاد بگذارید. خواهید دید هر کدام از آنها با یک اسباب بازی سرگرم خواهد شد و به کودکان دیگر توجه نخواهد کرد. کودکان در این سن به “بازی موازی” مشغول می شوند. ممکن است عجیب به نظر برسد اما کاملا طبیعی و از دیدگاه رشد مفید است.

کودک نوپای شما در حال کسب مهارت های اجتماعی مهمی است. او که تا پیش از این به صورت انفرادی بازی می کرد، به بازی با کودکان دیگر تمایل نشان می دهد. با وجود آنکه کودکان در خلال بازی با یکدیگر تعامل ندارند اما از حضور یکدیگر آگاهند و تفاوت آن را با بازی انفرادی درک می کنند.

بازی با کودکان دیگر، حتی به شکل “بازی موازی” در این سن بسیار اهمیت دارد. کودکان اغلب با این نوع بازی خود را برای فعالیت های جدیدی که در راه است آماده می کنند.

کودکان محتاط تر ممکن است کمی بیشتر در این مرحله بمانند که جای نگرانی ندارد. برای افزایش اعتماد به نفس چنین کودکانی می توانید برای کودک گروه کوچکی ازهمبازی ها را در نظر بگیرید که با آنها آشناست. کودک را به بازی با یک یا ۲ نفر از همسالانی که می شناسد عادت دهید. به مرور و با کسب آمادگی های لازم، فعالیت های اشتراکی بیشتری را مشاهده خواهید کرد که با پیشرفت مهارت های کلامی و رشد تخیل همراه می شود.

 

رختخواب تازه و امن برای کودک

اگر تا کنون اتفاق نیفتاده است، ممکن است به زودی متوجه شوید احتمال سقوط کودک از تختخوابش وجود دارد. بهتر است به فکر یک رختخواب تازه و امن تر برای کودک باشید. بعضی از والدین تخت را باز می کنند و کودک را روی زمین می خوابانند. بعضی هم از این فرصت استفاده می کنند و کودک را به تخت مخصوص کودکان بزرگتر منتقل می کنند. برای آسان تر کردن این تغییر می توانید برای چند روز اول کودک را برای خواب نیمروزی روی تختخواب بزرگ بخوابانید و بعد از آن برای خواب شبانه هم او را روی تخت خودش بخوابانید. نصب حفاظ تخت هم می تواند کمی از نگرانی های شما در خصوص افتادن کودک از تختخواب کم کند.


تغذیه

 


بازی

 


توصیه های مذهبی

 نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری