سلامت نسل ها

سال سوم، ماه پنجم، هفته دوم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال سوم، ماه پنجم، هفته دوم نوپا


رشد و تکامل

 به نظر می رسد کودک نوپا خیلی زود و سریع همه چیز را یاد می گیرد. آیا می توانید در این سن متوجه شوید کودکتان نابغه است یا خیر؟ متخصصین یادگیری معتقدند در برخی موارد، نبوغ از کودکی مشخص است. بعضی کودکان سریعتر از همسالانشان یاد می گیرند.

اما برای بسیاری از کودکان نشانه های نبوغ  تا پیش از سالهای دبستان قابل مشاهده نیست. نبوغ و استعداد انواع مختلفی دارد. معمولا  تعداد کودکانی که در زمینه های مشخص استعداد زیادی از خود نشان می دهند بیشتر از کودکانی است که در همه زمینه ها نابغه هستند. بعضی از کودکان ممکن است در زمینه تجسم فضایی یا موسیقی استعداد بیشتری از خود نشان دهند.  

سعی کنید از برچسب هایی مانند “نابغه”، “باهوش” و یا “با استعداد” استفاده نکنید. آنچه که کودک نوپا مانند همسالانش به آن نیاز دارد : ارائه محرک های کلامی در قالب گفتگو، کتاب خواندن، هوای تازه، بازی های چالشی گوناگون و موجه با افراد و اماکن جدید به علاوه بازی های آزاد و استراحت است.

در این سن کودک با استعداد می تواند در خانه و یا مهدکودک هایی که به این نیازهای کودک اهمیت می دهند، رشد کند اما متخصصین رشد کودک محیط های آموزشی که تنها بر یادگیری و تمرین تمرکز دارد را توصیه نمی کنند زیرا بر مهارت هایی تمرکز می کنند که کودک در خلال رشد فراخواهد گرفت. مطالعات نشان می دهند پرورش خلاقیت، بازی و حس امنیت به کودک نوپا کمک می کند در آینده عملکرد بهتری داشته باشد.

 تماشای تلویزیون

بنا بر توصیه انجمن پزشکان اطفال امریکا، تماشای تلویزیون برای کمتر از ۲ ساعت به کودک ۲ ساله آسیبی نمی رساند اما این نکته را هم مدنظر داشته باشید که تماشای بیش از حد تلویزیون موجب کاهش سرعت رشد مهارت های کلامی، چاقی و مشکلات توجه و تمرکز خواهد شد.

دقت کنید کودک فقط برنامه هایی را تماشا کند که مناسب سن او هستند و از تبلیغات در آنها خبری نیست. سعی کنید در طول روز فقط زمانی تلویزیون را روشن کنید که واقعا نیاز دارید کودک را سرگرم کنید تا بتوانید به کارتان برسید. 


تغذیه

 


بازی

 


توصیه های مذهبی

 نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری