سلامت نسل ها

سال سوم، ماه پنجم، هفته سوم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال سوم، ماه پنجم، هفته سوم نوپا


رشد و تکامل

کودک نوپا در این سن کنترل بیشتری بر حرکاتش دارد. حالا می تواند به آسانی با اشیا کوچک بازی کند و مکعب های خانه سازی اش را روی هم بچیند. او همچنین می تواند مدت زمان بیشتری به یک موضوع توجه کند واگر عمیقا درگیر شده باشد می تواند در حدود ۲۰ دقیقه متمرکز باشد. بعضی وقت ها کودک چنان در بازی غرق می شود که به شما واکنش نشان نمی دهد. در این مواقع می توانید پیش از اتمام زمان بازی به او هشدار دهید. مثلا بگویید : ” می توانی ۵ دقیقه دیگر هم بازی کنی اما بعد از آن وقت شام است.” شاید لازم باشد این هشدارها را چند بار تکرار کنید.

داشتن یک کودک نوپا مساوی با داشتن یک خانه بهم ریخته است که محدود به اسباب بازی ها و کتاب هایی نمی شود که خانه را پوشانده اند. کودک نوپا دوست دارد همه چیز را از کمدها و قفسه ها خارج کند، روی دیوار نقاشی بکشد، کاغذ پاره کند، لباس هایش را پرت کند و نوشیدنی اش را بریزد.

ریخت و پاش کودک در این سن علل مختلف و زیادی دارد. قسمتی از این تحول به این علت است که شیوه زندگی کودک در این سن “زندگی در لحظه” است، او به راحتی تمرکزش را از دست می دهد و همه چیز را همانطور که بوده رها می کند و به سراغ بعدی می رود. البته کنجکاوی هم نقش به سزایی دارد. کودک نوپا می خواهد بداند در گنجه چه خبر است و با بیرون کشیدن همه دستمال کاغذی ها از جعبه چه اتفاقی خواهد افتاد. برای یاد دادن جای جوراب های کثیف یا مداد رنگی ها به کودک به زمان، تمرین و صبر زیاد نیاز است. بهتر است تا گذشتن از این مرحله انتظاراتتان را از کودک کم کنید. 


تغذیه

 


بازی

 


توصیه های مذهبی

 نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری