سلامت نسل ها

اقدامات هنگام زلزله و پس از وقوع زلزله

Rate this post
Rate this post

اقدامات هنگام زلزله و پس از وقوع زلزله

 


همانطور که در بخش “اقدامات پیش از زمین لرزه” ذکر شد، بهتر است از قبل، محل های امنی را در منزل و یا محیط فعالیت خود (محل کار، مدرسه و …) مشخص نموده باشید تا در صورت وقوع زلزله به آن پناه ببرید.

 • از وسایلی که احتمال سقوط دارند (کتابخانه، کمد، لوستر، آینه های دیواری و یا لوازم آشپزخانه) دور شوید.
 • از پنجره های دارای شیشه های محافظت نشده دور شوید.
 • چارچوب های فلزی درب ها ، در صورتی که دارای شیشه بالایی نباشند، محل های نسبتا امنی به حساب می آیند. به این محل پناه ببرید و با دست خود مراقب بسته شدن درب باشید. بهتر است در میان چارچوب درب بنشینید تا تعادل خود را بهتر حفظ کنید.
 • کنج دیوارها ، در صورتی که دور از پنجره ها و یا وسایل واژگون شدنی باشند، نسبتا امن هستند. به این محل پناه برده ، بنشینید ، و در حالتی که دستهای خود را دور گردن قفل نموده اید، سر را به طرف زانو برده و به وسیله دستها و بازوان از سر و گردن محافظت نمایید.
 • در صورتی که میز محکمی در نزدیکی شماست، به زیر آن پناه برده، در کنار یکی از پایه ها بنشینید و با گرفتن پایه از تکان خوردن میز جلوگیری نمایید.
 • می توانید با نشستن بر روی زمین در کنار صندلی ها یا مبل ها ، با دستان از سر و گردن خود محافظت نمایید.
 • در صورتی که در آشپزخانه هستید، به سرعت از اجاق گاز و همچنین وسایل واژگون شدنی (نظیر یخچال) و کابینت هایی که احتمال سقوط وسایل انها بر رویتان وجود دارد دور شوید.
 • در صورتی که در راه پله هستید، بلافاصله در کناره دیوار بنشینید و با قفل کردن دستها در پشت گردن و خم کردن سر به طرف زانوان، از سر و گردن خود محافظت نمایید. هرگونه حرکت در راه پله ها در زمان زمین لرزه، بسیار خطرناک تر از نشستن در یک محل است و احتمال سقوط فرد و ایجاد شکستگی را به شدت افزایش می دهد.
 • در صورتی که در آسانسور هستید، در اولین طبقه از آسانسور خارج شوید.
 • در صورتی که در محیط خیابان هستید، از ساختمانها دور شوید. احتمال سقوط نمای ساختمانها و یا ریختن شیشه های شکسته بر روی افراد زیاد است.
 • ممکن است اتومبیل ها در اثر زلزله تعادل خود را از دست بدهند ، بنابراین مراقب حرکت آنها باشید.
 • در جاده های کوهستانی، احتمال ریزش سنگ بر روی اتومبیل وجود دارد. بهتر است از اتومبیل پیاده شوید و به دقت متوجه اطراف باشید.

مجددا تاکید می شود که شناسایی نقاط امن منزل یا محیط فعالیت و آموزش آنها به کلیه افراد ، می تواند در هنگام زمین لرزه بسیار مفید و موثر واقع شود.

 

اقدامات پس از زلزله

۱- در صورتی که ساختمان شما سالم مانده است

۲- در صورتی که در زیر آوار گرفتار شده اید

۳- اقدامات پس از زلزله

۴- ایجاد توالت صحرایی

 

۱- در صورتی که ساختمان شما سالم مانده

 • حتی اگر از نظر شما زمین لرزه نسبتا خفیف بوده است، بهتر است از ساختمان خارج شوید. ممکن است شما با پیش لرزه یک زلزله شدید مواجه شده باشید.
 • در صورتی که قصد خروج از ساختمان را دارید، به شیشه های شکسته ناشی از سقوط تابلوها، آینه ها و یا دکوراسیون منزل توجه نمایید. اگر به کفش یا دمپایی دسترسی ندارید بهتر است با استفاده از پارچه و تکه ای کاغذ یا مجله کف پاهای خود را بپوشانید تا شیشه وارد پای شما نشود.
 • به بوی گاز و یا نشت سایر موارد سوختی توجه نمایید. در صورت احساس بوی گاز از روشن کردن کبریت یا چراق قوه و موارد اینچنینی خودداری نمایید.
 • مراقب سیم های آویزان و یا افتاده بر روی زمین باشید. در صورت عدم قطع جریان برق، خطر برق گرفتگی وجود خواهد داشت.
 • در صورتی که آتش سوزی کوچکی به وجود آمده آن را مهار نمایید تا تبدیل به یک خسارت بزرگ نشود. به این موضوع توجه داشته باشید که احتمال به موقع رسیدن نیروی آتش نشان در شرایط یک زلزله، ضعیف است.
 • از آسانسور استفاده نکنید. ممکن است سیستم آسانسور آسیب دیده باشد و در میانه راه متوقف شود، و همچنین ممکن است درب آسانسور در طبقات آسیب دیده باشد و حتی در صورت عدم وجود کابیل، باز شود و خطر سقوط به داخل چاه آسانسور را به وجود بیاورد.
 • ابتدا اعضای خانواده را خارج نموده، در کوچه یا خیابان خود در کنار سایر خانواده ها مستقر نمایید و سپس جهت برداشتن وسایل ضروری به داخل محل بازگردید.
 • هنگام خروج ، بهتر است فردی که در جلو حرکت می کند مراقب آسیب های ساختمانی که ممکن است منجر به ریزش یا سقوط شوند باشد ، و سایر اعضا با توجه به اطلاعات و راهنمایی او از محل خارج شوند.
 • جهت جلوگیری از بروز آتش سوزی، جریان های برق و گاز اصلی ساختمان را قطع نمایید.

۲- در صورتی که در زیر آوار گرفتار شده اید

 • چنانچه در زیر آوار مانده اید باید به خاطر داشته باشید که مهم ترین عاملی که می تواند شما را تا زمان نجات حفظ نمایید، حفظ آرامش و تسلط بر اوضاع است. با حفظ روحیه، ممکن است قادر به تحمل شرایط به مدت ۲ الی ۳ روز باشید، که این مدت برای رسیدن گروه های نجات و پیدا کردن شما کافی است.
 • ابتدا شرایط اطراف خود را بسنجید. مقدار فضایی که در اطراف خود دارید و در نتیجه مقدار هوای قابل تنفس ، وضعیت بدن خود از نظر شکستگی ها یا زخم های احتمالی را بررسی نمایید.
 • از فریاد زدن و تکان خوردن بی دلیل خودداری نمایید، این عوامل باعث تحلیل فوری انرژی شما خواهند شد. بهتر است منتظر بمانید تا فردی از خارج از آوار شما را جستجو نمایید و در آن زمان شما به وسیله فریاد یا ضربه زدن از او درخواست کمک نمایید.
 • گروه های امداد و نجات به طور معمول در یک فرآیند دو بخشی، اعلام حضور و سپس توجه به صداهای احتمالی ، به جستجوی افراد زیر آوار مانده می پردازند. در صورتی که اعلام حضور آنها را شنیدید، تا پایان این اعلام منتظر مانده و سپس با فریاد زدن یا ضربه زدن موقعیت خود را اعلام کنید.
 • چنانچه در دست و پاهای خود را احساس نمی کنید ممکن است این امر به دلیل آسیب دیدن ستون فقرات باشد. تا حد ممکن بی حرکت بمانید و در هنگام نجات توسط گروه های امداد نیز موضوع را به آنها اعلام کنید تا با رعایت احتیاط لازم شما را بیرون آورند.
 • بسیاری از گروه های نجات از سکوت شب برای یافتن افراد زیر آوار مانده استفاده می کنند. بنابراین در صورت عدم نجات فوری، امید خود را از دست ندهید.

حفظ روحیه و تسلط بر خود، مهم ترین عامل محافظت از شما در شرایط سخت خواهد بود. با صبر و عدم اتلاف انرژی ، مطمئنا نجات خواهید یافت.

 

۳- اقدامات پس از زلزله

 • بهتر است کلیه اهالی کوچه و یا خانه های نزدیک ، در کنار یکدیگر قرار گیرند و یک گروه کوچک را تشکیل دهند. به این ترتیب حفظ امنیت جمعی و همچنین کمک به افراد ساده تر خواهد بود. توجه به این موضوع ضروری است که پس از یک حادثه بزرگ نظیر زلزله، ممکن است نیروی انتظامی بلافاصله قادر به برقراری امنیت در تمامی نقاط نباشد.
 • از ایستادن بر روی آوار خودداری نمایید. ممکن است این کار سبب ریزش مجدد آوار بر روی افرادی شود که در زیر آن قرار گرفته اند.
 • در صورتی که صدایی از زیر آوار می شنوید و امکان نجات آن شخص را ندارید، حتما محل را علامت گذاری نمایید.
 • جهت خروج از شهر تعجیل نکنید. به احتمال قوی بسیاری از مسیرها مسدود است و همچنین به دلیل عدم استقرار نیروی کمکی، امنیت لازم برقرار نخواهد بود. با کمک محتویات بسته اضطرای و همچنین یافتن مواد ضروری ، سعی نمایید به مدت ۱ الی ۲ روز شرایط را تحمل نمایید تا امنیت برقرار گردد و راه ها برای عبور و مرور باز شوند.
 • در صورت یافتن افراد در زیر آوار، از کشیدن آنها خودداری نمایید. این کار ممکن است به ستون فقرات آنها آسیب بزند و یا آسیبهای وارده را تشدید نموده و باعث فلج دائمی آنها گردد. سعی کنید آوار را از روی فرد کنار زده و سپس او را به آرامی بیرون آورید .
 • با استفاده از رادیو ترانزیستوری موجود در بسته اضطراری، اخبار و شرایط را پیگیری نمایید.
 • یافتن آب آشامیدنی سالم ، مهم تر از یافتن غذاست. از آنجا که به احتمال قوی به دلیل آسیب دیدگی سیستم لوله کشی آب شرب، جریان آب قطع خواهد شد، سعی کنید با استفاده از ظروف تمیز موجود، از پایین ترین شیر هر ساختمان (نظیر شیر حیاط) آب موجود در لوله های ساختمان را ذخیره نمایید.

مجددا تاکید می شود که فراهم سازی یک بسته اضطراری (قابل مطالعه در بخش اقدامات پیش از زلزله) ، اگرچه بسیار ساده و کم هزینه است، ولی می تواند تحمل بسیاری از سختی های پس از زلزله را آسان تر نماید.

۴- ایجاد توالت صحرایی

 • به دلیل آسیب دیدگی شبکه فاضلاب شهری و یا سیستم فاضلاب ساختمانها ، دستشویی های ساختمان ها قابل استفاده نخواهند بود. هرچند که به احتمال قوی دستشویی های عمومی محل هایی نظیر پارکها ، به دلیل بنا شدن بر روی سطح زمین ، تا مدتی قابل استفاده می باشند، ولی با توجه به قطع احتمالی سیستم آب، آنها نیز به زودی از کار خواهند افتاد. به همین دلیل می توان در نقاطی نظیر باغچه منازل نسبت به ایجاد توالت صحرایی اقدام نمود.
 • جهت ایجاد توالت صحرایی، می توانید بسته به تعداد نفرات یک چاله در زمینی که دارای خاک مناسب است (خاک نسبتا سفت) ایجاد نمایید. سپس دو طرف چاله را با تکه های چوب بپوشانید تا محل قرارگیری پاها تشکیل شود. پس از انجام این مرحله، می توانید اطراف توالت را با استفاده از پارچه، چادر مسافرتی و یا هر وسیله دیگر بپوشانید.
 • در کنار توالت صحرایی می بایست مقدار مناسبی خاک قرار گیرد، تا هر فرد پس از استفاده از توالت، مقداری خاک در چاله بریزد.
 • بهتر از پس از بازه های زمانی مشخص، در محل توالت مقداری مواد ضد عفونی کننده و یا آب آهک ریخته شود.

بعد از وقوع زلزله چه کار کنیم؟

بیش تر افرادی که با زلزله روبرو می شوند، به ویژه اگر قبلاً آن را تجربه نکرده باشند، احساس بی پناهی می کنند. آن ها نمی دانند زلزله چه مدت طول می کشد یا این که پس از زلزله چه اتفاقی می افتد، به همین دلیل لازم است مهارت های لازم برای عبور از این شرایط آموزش داده شود تا در صورت وقوع زلزله بدانیم: چه کار هایی باید انجام داد ، جاهای امن و نا امن کجا است و چگونه پناه گیری صحیح را انجام دهیم و …

آموزش در باره چگونگی تشخیص زلزله و اقدامات مثبتی که می توان در برابر آن انجام داد ، کمک می کند تا با این پدیده طبیعی ساده تر و ایمن تر برخورد کنیم . همه ما با ارتقای دانش ، تفکرو مهارت های خود در این زمینه ، نه تنها دانش افزایی می کنیم بلکه ممکن است روزی جان خود و دیگران را نجات دهیم.

 

پس از وقوع زلزله چه باید کرد ؟

چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد، حتی اگر شدیدترین زلزله تاریخ رخ داده باشد، اما وقتی زلزله تمام می شود، ویرانی بارزترین مساله ا ی است که به چشم می آید؛ البته پس از بروز زلزله برای ساختمان ها ۲ اتفاق می افتد. یکی ساختمان هایی که در برابر زلزله مقاومت کرده اند و دیگری ساختمان هایی که بر سر ساکنان آن آوار شده اند.

کارشناسان توصیه می کنند اگر ما ساکن ساختمانی هستیم که خراب نشده است، پس از زلزله باید حتما آن را ترک کنیم، چون این احتمال وجود دارد که پس از یک زلزله کوچک با فاصله چند دقیقه زلزله بزرگ تری اتفاق بیفتد. به بوی گاز باید حتما دقت داشته باشیم، چون پس از زلزله احتمال آتش سوزی بالامی رود. لازم است آب، برق و گاز خانه را قطع کنیم. هنگام خروج از خانه نیز باید به صورت تک تک خارج شد تا در صورت هرگونه احتمال ریزش در مسیر خروج کسی صدمه نبیند.

 

الف – اگر در داخل ساختمان هستید :

۱ . آرامش خود را حفظ و دیگران را نیز به آرامش دعوت کنید.

۲ .  برای مقابله با خطر های ناشی از پس لرزه های احتمالی، آماده باشید.

۳ . برای پیشگیری از وقوع آتش سوزی، جریان برق را قطع کنید و شیر گاز را ببندید. اگر شیر گاز شکسته شده است و بستن آن امکان پذیر نیست ، به سرعت محل را ترک کنید.

۴ . اگر آب هنوز در لوله ها جریان دارد، چندین ظرف آب ذخیره کنید و شیر را ببندید. درصورتی که جریان آب قطع شده باشد، برای تهیه آب ضروری از قالب های یخ درون یخچال و منبع آب استفاده کنید.

۵ . در محل هایی که بوی گاز استشمام می شود، از روشن کردن کبریت، فندک، سیگار و چراغ خودداری کنید.

۶ . اگر آتش سوزی در داخل ساختمان رخ داده است. برای جلوگیری از سرایت آن به سایر مناطق، فوراً آتش را مهار کنید. اگر آتش سوزی تا حد زیادی گسترش یافته است، محل را ترک کنید.

۷ . برای نجات مجروحان و زیرآوار ماندگان، بخصوص افراد آسیب پذیر نظیر کودکان، سالمندان، معلولان و بیمارانی که در همسایگی شما هستند، تلاش کنید.

۸ .افرادی را که به شدت مجروح شده اند، حرکت ندهید؛ مگر آنکه خطر خفگی آنها را تهدید کند.

۹ . رادیوی خود را روشن بگذارید تا از آخرین اخبار و دستورالعمل ها مطلع شوید.

۱۰ .  از تلفن، جز در مواقع ضروری استفاده نکنید، اشغال نبودن تلفن، به کسانی که از حادثه نجات یافته اند، امکان می دهد تا با شما تماس بگیرند و شما را راهنمایی کنند.

۱۱ .  از مصرف مواد خوراکی آلوده یا موادی که در معرض شیشه های شکسته قرار گرفته، خودداری کنید.

۱۲ .  منزل را بازدید کنید تا از خرابی های غیرظاهری مطلع شوید.

۱۳ .  اگر بوی گاز به مشامتان رسید، کلید برق را نزنید و از وسایل برقی به هیچ وجه استفاده نکنید؛ به سرعت شیر اصلی گاز را ببندید و در صورت امکان درها و پنجره ها را باز کنید.

۱۴ .  برای پیدا کردن مکان های نشت گاز و نقاطی که در معرض خطر آتش سوزی هستند، حتی الامکان از چراغ قوه استفاده کنید .

۱۵ .  در ساعت های اولیه بعد از سانحه، از غذاهای کنسروی استفاده، و از روشن کردن وسایل پخت و پز غذا خودداری کنید. در صورت ضرورت به کارگیری این وسایل سعی کنید از اجاق پیک نیکی و یا منقل ذغالی در خارج از خانه استفاده کنید.

۱۶ . درب کمدها و قفسه ها را در مواقع ضروری، با احتیاط باز کنید و مواظب سقوط اشیا باشید.

۱۷ .  از شایعه پراکنی جداً پرهیز کنید.

 

در صورت داشتن فرزند از این دستور العمل پیروی کنید

• اول اینکه مراقب هر حرکت خود باشید. به هیچ وجه از تخت خارج نشوید.

• اگر دمپایی روفرشی‌تان را پیدا نمی‌کنید، یک تکه از ملافه روی دشکتان را بکنید و دور پایتان بپیچید. سعی کنید قسمت کف را بسیار کلفت بپیچید.

• به سرعت فرزند کوچکتان (تا ده سال) را بغل کنید و به طرف در بروید به همسرتان ماموریت بدهید به طرف ساک و آب برود. اگر فرزندتان بزرگتر از ده سال است اجازه بدهید خودش راه برود.

• احتمالا چهارچوب در خانه از شکل خارج شده‌است. شاید ناچار شدید با کمی زور آن را باز کنید. اگر خواستید با زور شانه آنرا باز کنید، دقت کنید که خیلی محکم ضربه نزنید.

• به هیچ وجه به این تصور نباشید که خانه شما که جلوی زلزله ایستادگی کرده بعد از این هم جای امنی است. از خانه خارج شوید. حتما حتما با لباس گرم خارج شوید. اگر توانستید یک پتو هم همراه بردارید،کیف ایمنی که از قبل تهیه کرده اید همراه خود بردارید.

• شما جلو حرکت کنید. بعد فرزندتان بعد همسرتان. اگر ناچار شدید کودکتان را در بغل بگیرید بهتر است فردی که کودک را در بغل می‌گیرد از عقب حرکت کند. در حین حرکت بسیار دقت کنید حتما دستان خود را به دیوار (اگر باقی مانده‌باشد) یا نرده یا به چیزی بگیرید. بسیار احتمال دارد که زیر پایتان ناگهان خالی شود و این دست گرفتن کمک می‌کند که پرتاب نشوید.

• اگر در طبقات بالا زندگی می‌کنید به آرامی سقوط را شروع کنید. چراغ قوه را شما در دست بگیرید و هر قدم را حساب‌شده بردارید و بعد نور را به عقب بیندازید که همسر و فرزندتان بتوانند شما را تعقیب کند. به هیچ وجه ندوید.

• اگر بوی گاز به مشامتان رسید چراغ قوه را خاموش کنید و سعی کنید در تاریکی راهتان را پیدا کنید. به هیچ عنوان از کبریت یا فندک استفاده نکنید.

• در حیاط آپارتمان بسیار مراقب باشید. ممکن است دهانه چاه‌ها باز شده باشد، ممکن است با کمی آجر یا سیمان پوشیده‌شده و شکل کامل یک دام را برای فرو بردن شما تشکیل داده ‌باشد. از کنار دیوار حرکت کنید تا به در برسید و زیاد سرعت نداشته‌باشید. اگر برایتان امکان دارد همین الان مکان چاه منزلتان را پیدا کنید و آنرا شناسایی کنید.

وقتی به محوطه بیرون خانه رسیدید…

• خیلی خیلی خیلی مراقب بوی گاز باشید. اگر این بو را حس کردید به سرعت به طرف جهت مخالف آن فرار کنید. هنگام حرکت سعی کنید از وسط خیابان یا کوچه عبور کنید (کنارهای پیاده‌رو معمولاً یکی از هزاران دهانه چاهی هستند که حالا دیگر سرپوش ندارند.)

• اگر در مرکز شهر هستید هر چه سریعتر خود را به سمت خارج شهر برسانید.

• اگر فکر می‌کنید که نیاز دارید برای برداشتن پاره‌ای وسایل به داخل ساختمان بازگردید حتماً تا صبح صبر کنید. روشنایی هوا بسیاری از خطرهای ناپدید را آشکار خواهدکرد.

 

ب- اگر در خارج از ساختمان هستید :

۱ .  از تجمع در خیابان ها بپرهیزید و مسیرها را برای عبور و مرور وسایل نقلیه امدادی، باز بگذارید .

۲ .  به دیدن مناطق اطراف نروید و از نزدیک شدن به ساختمان های تخریب خودداری کنید.

۳ .  به سیم ها و کابل های برق دست نزنید.

۴ .  با امدادگران و نیروهای انتظامی در امر کمک رسانی همکاری کنید، ولی مانع و مزاحم فعالیت آنها نشوید.

۵ .  بعد از وقوع زمین لرزه، افراد زیادی می توانند به شما کمک کنند، درباره چیزهایی که شما را ناراحت می کند، با مددکاران هلال احمر، صحبت کنید.

۶ . بعد از زمین لرزه، از ناحیه تخریب شده دور شوید تا آن ناحیه پاکسازی شود.

۷ .  تجهیزات کمکی را برای احتمال وقوع زمین لرزه های بعدی، نگهداری کنید.

 

توصیه های اورژانسی در صورت گیر کردن زیر آوار

اولا بجای آنکه از همان اول شروع به فریاد زدن بکنید ببینید در چه وضعیت هستید. ایا هوا برای تنفس شما به مقدار کافی وجود دارد. در تاریکی مطلق در زیر اوار از صدا زدن به آرامی و یا سوت زدن و توجه به انعکاس صدا حجم فضای پیرامونتان برای شما مشخص خواهد شد، اگر حجم هوای شما کم است، جدا از سرو صدای بی خود و ایجاد هیجان مضاعف خود داری کنید هیجان شدید ، حرکت سریع و فریاد زدن به سرعت اکسیژن شما را به پایان میبرد و بدنتان هم بعلت تعرق زیاد سریعا آب خود را از دست میدهد ، به دقت گوش بدهید تا صدا های پیرامون شما به شما اعلام کند که کسی در نزدیکی شما بروی آوار حرکت میکند ، اکنون اگر میتوانید فریاد بزنید اما توجه کنید فریاد پی در پی و باشدت بالا صدا و قدرت حنجره شمارا تحلیل میبرد پس با دقت عمل کنید .

اگر امکان فریاد زدن بنا بر هر دلیلی ندارید میتوانید با سوت زدن کمک بخواهید و اگر امکان آنرا هم ندارید از روش ضربه زدن استفاده کنید. دستان و پاها را در صورت امکان به اشیا کنارشان بشرط عدم ریزش بیشتر آوار بزنید؛ این صدا ها بشرط سکوت در بیرون قابل شنیدن هستند. در شلوغی و ازدحام از صداهای ارام کاری بر نمی اید پس بهتر است در زمان سکوت در خارج از ضربه های ارام کمک بگیرد .

البته زمان آرامش بیرون نشان دهنده رسیدن شب است و این زمانی است که گروه های زنده یاب در سکوت شب با روش اعلام حضور به مدت یک دقیقه و سکوت پس از ندا به مدت چهار دقیقه بدنبال علایمی همچون صداهای ضربه ای و ناله ها هستند.

از انجام حرکتهایی که موجب ریزش آوار میشود خوداری کنید اگر در زیر آوار سنگین باشید که مطمینا کاری بیهوده است و اگر در سطح باشید میتوانید پس از دو روز که نا امید از کمک شده اید ریسک اینکار را که بسیار بالاست را قبول کنید .

از اکسیژن موجود با پایین آوردن حرکت و ارامش بخشیدن به خود حداکثر استفاده راببرید.

بیشتر گوش دهید و کمتر صدا کنید و تا صدای مثبتی از بیرون نشنیدید از سرو صدای بیجا خود داری کنید چون شما حداقل تا سه روز براثر تشنگی نخواهید مرد و تا هفت روز غذا نخوردن را میتوانید با هوشیاری تحمل کنید.

حرکت بیجا موجب تعرق و از دست دادن آب بدن میشود پس مواظب باشید.

اگر در فضای پیرامونتان مکانی را امن تر از بقیه جاها میبینید سرتان را در آن محل قرار دهید و یا حداقل سرتان را بسمت شکم برده و بصورت جنین قرار بگیرید این حالت امکان محافظت از سر شما را بیشتر میکند توجه داشته باشید با توجه به ازدحام تماشاچیان عملیات امداد ونجات که متاسفانه بروی آوار به تماشا می ایستند امکان ریزش مجدد بروی شما همیشه هست.

وقتی قرار است در شرایط سخت زنده بمانید بدانید اگر نکته ای موجب آزار و در نتیجه عصبی شدن شما بشود مطمئن باشید به سرعت به مرز ناامیدی و رها کردن مقاومت میروید این را تذکر دادیم تا به عرق سوز شدن بدنتان و نیز التهاب پوستتان بر اثر تماس با ادرارتان توجه کافی کنید این مشکلات بطور غیر مستقیم بر سرنوشت شما تاثیر میگذارند .

به رطوبت خاکهای اطرافتان دقت کنید احتمال شکستگی لوله های آب منزلتان همواره وجود دارد اگر به جریان ابی دسترسی پیدا کردید بدون هیچ شکی تا انجا که امکان دارد اب بنوشید.چون ابهای لوله های آب به سرعت با توجه به شکستگی های لوله در سطح شهر به پایان خواهد رسید.

 

برنامه ریزی برای ملاقات

اگر خدا خواست و همه اعضای خانواده زنده ماندند، ولی به دلایلی دور از هم افتادند مسلما دچار دلشوره می شوند. پس لازم است پیش از زلزله همه اعضای خانواده در مورد کارهایی که باید انجام دهند با هم صحبت کنند و مکان و چگونگی گرد آمدن اعضای خانواده را برنامه ریزی کنند. همچنین لازم است در صورت جدا افتادن افراد یک خانواده فردی را در نزدیکی محل خود به عنوان رابط انتخاب کنیم. خیلی از کارها را باید پیش از زلزله انجام داد و با فامیل، همسایگان و دوستان به گونه ای برنامه ریزی کرد که کارها تقسیم شوند، زیرا پس از زلزله، دسترسی کار بسیار مشکلی است، پس وظیفه هر فرد باید از قبل مشخص باشد.

 

نکاتی که در آینده میتواند جان شما را نجات دهد

مهمترین خطرات هنگام وقوع زلزله

۱ .  شکستن شیشه ها و پرتاب شدن آنها

۲ .   ریزش ساختمان های نامقاوم

۳ .   ریزش مصالح نمای ساختمان

۴ .   افتادن کمد ها و قفسه ها

۵ .   قطع شدن سیم های برق و افتادن آن ها در خیابان

۶ .   شکسته شدن لوله های گاز و احتمال آتش سوزی

 

مکان های امن را شناسایی کنید

در ابتدا لازم است مکان های مناسب ( امن) و مکان های نامناسب  ( غیر امن )  را بشناسیم.

مکان مناسب یا امن: به مکانی گفته می شود که در زمان وقوع زلزله ، پناه گیری در آنجا موجب کاهش خطر های ناشی از زلزله می شود. این مکانها شامل چهار چوب در ، کنج دیوار های داخلی ، زیر میز و بدور از شیشه ها ، پنجره ها ، کمدها و وسایل سقوط کننده ، وسط حیاط به دور از ساختمان ها و وسایل بازی و درختان ، دور از وسایل بازی و چراغ برق در پارک، فضاهای باز و… می شود.

توجه: مکان امن مکان صد درصد بی خطر نیست و در زمان وقوع زلزله احتمال خطر و آسیب پذیری در آن محل کمتر است . و چه بسا ممکن است کسی پناه گیری درست را انجام اما آسیب جدی هم دیده باشد.

مکان نامناسب یا غیر امن: به مکانی گفته می شود که در زمان وقوع زلزله احتمال بروز خطر در آن جا از مکان های دیگر بیش تر است؛ بطور کلی کنار پنجره ها ، بخاری، کمد و اشیای سقوط کننده ، کنار قفسه های مواد شیمیایی و سمی در آزمایشگاه ، کنار قفسه های کتاب در کتابخانه، زیر اجسام سقوط کننده مانند چراغ ها و گلدان ها ، ساعت و …، نزدیک پل عابر پیاده ، پل روگذر، کابل های برق فشار قوی، سر درب مغازه ها ، کنار اجاق گاز ، یخچال و فریزر، کنار نرده ها، کنار وسایل بازی در پار ک ها مثل تاب، سرسره و …شامل اماکن نا ایمن است.

 

برای انتخاب محلهای ایمن از دستورات زیر پیروی کنید:

*     از پنجره ها و دربها دور شوید.
*     از اشیایی که ممکن است بر روی شما سقوط کند و یا پرت شود دوری کنید.
*     زیر میز، محلی مطمئن برای پناه گرفتن است. زیر میز خود در کلاس پناه بگیرید و پایه های آنرا محکم با دست بگیرید تا از حرکت آن جلوگیری کنید.
*     میان چهارچوب دربها محلی مطمئن برای پناه گرفتن است. چهارچوب درب را با دستانتان محکم بگیرید و مراقب بسته شدن دربها باشید.
*     اگر در محلی مانند کریدور هستید و به میز یا چهارچوب دربها دسترسی ندارید، از اشیایی که ممکن است بر روی شما سقوط کنند دور شوید، نزدیک دیوار رفته و یا کنار آن بشینید و سر خود را بر روی زانوهایتان خم نموده و ضمن اینکه با دستهایتان پشت سر خود را گرفته اید با بازوانتان سر خود را محافظت کنید.
*     اگر در کتابخانه، آزمایشگاه یا کارگاه هستید و بخاطر تجمع مقابل دربها قادر به خارج شدن نیستید از قفسه ها دور شده و به دنبال پناهگاه باشید.
*     اگر هنگام وقوع زلزله در راه پله هستید به سمت بالا یا پایین نروید، بنشینید و سر و گردن خود را توسط دستهایتان بپوشانید.
*     اگر در در حیاط مدرسه هستید از ساختمان، دیوار، سازه های بلند فولادی یا چوبی و از سبد های بسکتبال دور شوید.

 

توصیه های ایمنی، حین وقوع زلزله، برای ساختمانهای اداری :

اگر هنگام وقوع زلزله در محل کار خود هستید با یادآوری و استفاده از آموزشهای ایمنی، میتوانید جان خود و همکارانتان را نجات دهید. کارمندان میبایست بدانند که در چنین مواردی:

•    میبایست اعتماد به نفس داشته و آرامش خود را حفظ کنند.
•    میبایست از پنجره ها و فایلهایی (کمدهایی) که در محل خود محکم نشده اند، دور شوند.
•    میبایست از منابع تامین الکتریسیته [ پستهای الکتریکی یا کابلهای فشار قوی ] که احتمال حرکت، تخریب یا سقوط دارند، دور شوند.
•    میبایست از منابع خطر و یا محلهای قابل اشتعال دور شوند.
•    نباید به سمت کریدورها یا خروجیهای اضطراری هجوم ببرند.
•    نباید از پله ها یا آسانسور استفاده کنند.
•    همچنین میبایست سریعا در مکانهای ایمن ساختمان از جمله چارچوب دربها و یا زیر میزهای کار، پناه بگیرند.

 

توصیه های ایمنی، حین وقوع زلزله، برای مدارس :

اگر حین وقوع زلزله در مدارس یا مراکز آموزشی هستید، در حالی که آرامش خود را حفظ نموده و توصیه های ایمنی را نظر دارید، در سریعترین زمان ممکن، بهترین و مناسبترین عکس العمل را نشان دهید.
•    قبل از هر چیز آرامش خود را حفظ کنید، ترس و وحشت از سرعت و صحت کارهای شما میکاهد، پس نکات ایمنی را با اعتماد به نفس انحام دهید. همچنین دیگران را به آرامش دعوت نموده و نکات مذکور را انجام دهید.
•    به محض اینکه وقوع زلزله را احساس نمودید، در صورتی که در یک ساختمان یک طبقه و نزدیک درب خروجی هستید، تا آنجا که ممکن است بی درنگ ساختمان را ترک کنید و به خارج از آن بروید.
•    اگر هنگام وقوع زلزله در ساختمان بلند مرتبه ای هستید سعی نکنید که با استفاده از پله ها یا آسانسور بیرون بروید.
•    در کلاسهای درس که دانش آموزان نمیتوانند یکجا و در یک لحظه با هجوم بردن به سمت دربها از آنجا خارج شوند، ممکن است به همدیگر آسیب برسانند. بنابراین میبایست ایمنترین محل را در داخل ساختمان انتخاب نموده و تا پایان تکانهای ناشی از زلزله در آن پناه بگیرید.

 

روش های کمک به زلزله زدگان چیست؟

بهترین روش ها برای کمک به زلزله زدگان به ترتیب اولویت:
اهدا خون
اهدا لوازم مورد نیاز (کمک های غیر نقدی)
کمک های نقدی
کمک های حضوری

 

راحت ترین و مهمترین کار برای کمک به زلزله زدگان چیست؟

سریع ترین و راحت ترین کاری که هر کس می تواند برای کمک به زلزله زدگان انجام دهند اهدا خون است. برای اهدا خون با یک کارت شناسایی به نزدیکترین مرکز انتقال خون شهر خود مراجعه نمایید.

 

زلزله زدگان به چه وسایلی احتیاج دارند؟ (کمک های غیر نقدی)

مهم:
به دلیل اینکه هلال احمر کمک های غیر نقدی را قبول نمی کند می توانید از طریق افراد و یا موسسات خیریه معتمد وسایل و لوازم مورد نیاز را برای زلزله زدگان بفرستند. لوازم و وسایل مورد نیاز زلزله زده ها به ترتیب اولویت عبارتند از:

آب آشامیدنی در بطری های کوچک
غذا (فقط کنسرو و نان خشک)
شیر خشک، شیشه شیر و پوشک بچه
برای کاهش بروز عفونت های زنانه، پد بهداشتی و لباس زیر
پتوی سفری و چادر برای خواب
انواع مسکن از جمله بروفن
لوازم بهداشتی شخصی از جمله صابون مواد شوینده و استریل کننده

منبع : مجله اینترنتی مدیریت بحران و سوانح

وب سایت زمین لرزه

وب سایت ۱۲ ظهر

 

مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری