سلامت نسل ها

سال سوم، ماه هفتم، هفته چهارم نوپا (رشد و نمو کودک)

Rate this post
Rate this post

سال سوم، ماه هفتم، هفته چهارم نوپا


رشد و تکامل

به زودی شاهد تغییراتی در شیوه خط خطی کردن کودک خواهید بود. وقتی کودک نوپا یاد می گیرد روی کاغذ خط بکشد ( حدود ۱۲ تا ۱۵ ماهگی )، تنها کاری که می تواند انجام دهید کنترل مداد رنگی روی کاغذ است که به وسیله کل دست انجام میدهد. پیشرفت کودک در کشیدن خطوط صاف و منحنی ناشی از حرکات مچ دست است. در حدود ۵/۲ سالگی چالاکی و چابکی انگشتان کودک نیز پیشرفت قابل ملاحظه ای خواهد داشت در نتیجه او می تواند مداد رنگی را با انگشت شست و انگشتان دیگر بگیرد. این توانایی به او امکان کنترل بهتر مداد را می دهد و خواهد توانست اشکالی را رسم کند که تا حدودی قابل تشخیص هستند : آدمک، دایره و یا رنگین کمان.

به کودک فرصت استفاده از مواد مختلف را بدهید : مداد شمعی، مداد رنگی و مداد سیاه، ماژیک های رنگی، گچ رنگی، آبرنگ، گل رس و خمیر بازی از موادی هستند که می توانید در اختیار کودک قرار دهید.

سعی نکنید در مورد مفهوم هنر برای کودک توضیح دهید! او را به حال خودش رها کنید و هنر همان چیزی است که کودک شما مشغول انجام آن است.

اگر دیگر راهی برای “نه” گفتن به کودک سراغ ندارید، می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید :

  • چیزی که کودک می خواهد را در عالم خیال به او بدهید! ” دوست داشتم می توانستم عروسک های این مغازه را برایت بخرم اما امروز نمی توانم هیچ عروسکی  برایت بخرم. دوست داری عروسک خودت را امروز به پارک ببریم؟”
  • ابراز همدردی : ” می دانم چه قدر دوست داری اول دسر بخوری! خیلی مزه میدهد! قول می دهم که دسر بعد از خوردن غذا هم خوشمزه می ماند!”
  • کودک را درک کنید و در انجام خواسته تان تاخیر کنید :” می بینم که دوست نداری اینجا را ترک کنی. بیا قبل از رفتن یک بار دیگر تا کنار نرده ها برویم.”
  • کودک را سرگرم کنید : ” مداد رنگی برای نقاشی کشیدن روی کاغذ است و نه روی دیوار… هی، به این مداد رنگی دیوانه نگاه کن، نمی توانم دایره کشیدن او را کنترل کنم.”

تغذیه


بازی


توصیه های مذهبینظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری