سلامت نسل ها

کاهش استرس با استفاده از ویتامین‌های گروه B

Rate this post
Rate this post

یک فوق تخصص آنکولوژی و خون گفت: ویتامین‌های گروه B باعث کاهش استرس و افسردگی، سلامتی پوست و اعصاب می‌شوند.


دکتر مهیار منصوری با بیان اینکه ویتامین‌های گروه B به‌طورکلی در چرخه متابولیسم سلولی نقش دارند، افزود: این ویتامین‌ها موجب افزایش متابولیسم بدن و رشد و افزایش تقسیم سلول‌ها می‌شوند و در عملکرد درست دستگاه ایمنی و عصبی نقش دارند.

 

ویتامین B در سیگاری ها

وی با اشاره به اینکه ویتامین‌های گروه B برای سلامت پوست و ماهیچه‌ها ضروری هستند، تصریح کرد: ویتامین‌های گروه B باعث کاهش استرس و افسردگی، سلامتی پوست و اعصاب می‌شوند؛ همچنین در تحقیقی نشان داده‌ شده‌ افرادی که ویتامینB زیادی در خون خود دارند حتی چنانچه سیگاری باشند با خطر کمتری در ابتلا به سرطان ریه مواجه هستند.

ویتامین B1

این فوق تخصص آنکولوژی و خون با اشاره به اینکه “ویتامین B1” یا “تیامین” برای آزاد کردن انرژی از چربی‌ها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها موردنیاز است، گفت: این ویتامین، اعمال متابولیکی مختلفی را در سیستم اعصاب، سلول‌های خونی و عضلات انجام می‌دهد، همچنین برای رشد بچه‌ها و باروری در بزرگ‌سالان ضروری است.

عملکرد صحیح قلب

وی بابیان اینکه برای افراد عصبی، نگران و مضطرب “ویتامین B1” مفید است، یادآور شد: این ویتامین توانایی مغز را زیاد کرده، به رفع سو هاضمه کمک می‌کند و برای عملکرد صحیح قلب بسیار مفید است.

منابع خوب ویتامین B1

منصوری اضافه کرد: منابع خوب ویتامین B1 برنج قهوه‌ای، تخمه آفتاب‌گردان، نخود، جو، لوبیا، نان‌های سبوس‌دار، مغزها، لبنیات و گوشت قرمز و مخمر هستند و این ویتامین طی فرایند پختن، دما و گرمای زیاد، اضافه کردن نگه‌دارنده‌ها و خشک‌کردن از بین می‌رود.

علائم کمبود ویتامین B1

این فوق تخصص خون و آنکولوژی بیان کرد: علائم کمبود ویتامین B1 شامل احساس خستگی و کم‌اشتهایی، یبوست، عصبی بودن، سو هاضمه، سردرد، گیجی، کمبود وزن، ضربان قلب و زودرنجی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: چنانچه کمبود ویتامین B1 ادامه داشته باشد گرفتگی ماهیچه ساق پا، درد و سنگینی در ساق پا، گرمی پا، خواب رفتن و بی‌حس شدن انگشتان دست‌وپا احساس می‌شود. درصورتی‌که در این مرحله متوجه کمبود این ویتامین نشویم، فرد دچار بیماری بری بری و همچنین سندرم ورنیکه کورساکفWernicke-Korsakoff  شده و اگر در این مرحله فرد بیمار درمان نشود، می‌میرد.

علائم هشداردهنده بری‌بری

منصوری اضافه کرد: علائم هشداردهنده بری‌بری، کمبود اشتها، گیجی، درست راه نرفتن، بیماری قلبی و اِدِم است و علائم هشداردهنده سندرم (Wernicke-Korsakoff) دوبینی، کمبود حافظه و رفتارهای غیرعادی است.

«سیر» و «پیاز»

وی گفت: «سیر» و «پیاز» حاوی ماده‌ای به نام «آلانین» است که موجب جذب ویتامین B1 در بدن می‌شود برخلاف آن سوسیس و کالباس دارای سولفور دی‌اکسید است که از جذب ویتامین B1 در بدن جلوگیری می‌کند.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط :


نظر بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری